Sprzątanie świata 2020 - Polska
Wrzesień to miesiąc, w którym, jak co roku włączamy się w akcję "Sprzątania Świata". Jest to dla dzieci atrakcyjną i aktywną formą edukacji ekologicznej, rzeczywistą lekcją ochrony środowiska, dzięki której uczymy się przyjaznego stosunku do naszej planety.
W dniach 16-18 września nasza szkoła włączyła się w akcję ogólnopolską w ramach 27. Akcji Sprzątanie świata - Polska #SSP2020, organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia, w tym roku pod hasłem przewodnim: „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”
Działania rozpoczęliśmy pogadankami w klasach na temat zasad bezpieczeństwa oraz głównych celów akcji. Na korytarzu została wykonana gazetka tematyczna nawiązująca do tego wydarzenia. W tym roku szczególną uwagę poświeciliśmy plastikowi. Jak pokazują badania, Polak na co dzień zużywa bardzo duże ilości tego materiału. Jednorazowe torby na zakupy, plastikowe butelki, słomki, kubki… to tylko wierzchołek góry lodowej, ale już teraz możemy zastanowić się, czy możemy zredukować swoje zużycie plastiku lub nawet zrezygnować z niektórych plastikowych przedmiotów, które nas otaczają.
Wszyscy uczestnicy akcji otrzymali worki na śmieci i ochronne rękawiczki. Klasy I-III sprzątały teren szkoły, w tym boisko i plac zabaw. Klasy IV-VIII zajęły się poboczami dróg
w okolicy Wygiełzowa oraz terenem w pobliskim lesie. Uczniowie zebrali mnóstwo śmieci, a były to głównie: papier, plastik (różnego rodzaju i wielkości torebki, butelki), szkło (głównie butelki), puszki aluminiowe i opony. Worki ze śmieciami zostały zgromadzone w wyznaczonych miejscach. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie, a efekty pracy wszystkich uczniów były zadowalające. Akcja ,,Sprzątanie Świata” przyczyniła się do wzrostu świadomości ekologicznej młodych ludzi, a także do poprawy stanu czystości terenów objętych sprzątaniem.
Jednak na tym nie koniec. Uczniowie klas IV-VI zdobywali wiedzę ekologiczną, rozwiązując zadania matematyczne. Chętni wypełnili karty pracy przygotowane na tę okazję przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Łącząc przyjemne z pożytecznym, podnieśli swoje umiejętności matematyczne i wiedzę na temat segregacji śmieci.