Brak wydarzeń w kalendarzu

CZWARTEK - 8:50 – 11:50

PIĄTEK - 10:40 – 11:55,  13:40 – 14:25

Nauczyciel bibliotekarz: Małgorzata Gajda

Główne zadania i cele biblioteki szkolnej to:

Rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz podnoszenie poziomu kultury czytelniczej   uczniów poprzez:

Prowadzenie różnych form zajęć z czytelnikami;

Rozwijanie zainteresowań literaturą popularnonaukową:

•        zakup nowości – uwzględnianie potrzeb zgłaszanych przez uczniów i nauczycieli,
  •        tworzenie uczniowskiej listy bestsellerów „Przeczytaj koniecznie”,
  •        głośne czytanie najmłodszym czytelnikom,
  •        prowadzenie cotygodniowych zajęć bibliotecznych dla uczniów klasy VI i VIII.

Prowadzenie współzawodnictwa w czytelnictwie:

•         indywidualny całoroczny konkurs o tytuł Książkowego Mola,
  •         comiesięczny konkurs na najaktywniejszą czytelniczo klasę,
  •         wyróżnianie i nagradzanie najaktywniejszych czytelników.

Organizowanie konkursów czytelniczych  i plastycznych. Gazetki promujące książkę, czytelnictwo i bibliotekę.

Wystawy książek:

•        „Biblioteka poleca – nowości”
  •        „Historia Polski w legendach”
  •        „Piękna nasza Polska cała”
  •        „Historia polskich symboli narodowych”
  •        ”Miś w bibliotece”
  •        „Twórczość Marii Konopnickiej”

Spotkania czytelnicze organizowane we współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Zelowie.

Udział w ogólnopolskich akcjach czytelniczych: Narodowe Czytanie, Cała Polska Czyta Dzieciom, Jak nie czytam, jak czytam, Noc Bibliotek.

Ogólnoszkolne imprezy czytelnicze związane z:

•       Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych
  •       Obchodami 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości
  •       Światowym Dniem Pluszowego Misia
  •       Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci
  •       Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich
  •       Świętem Patrona Szkoły

Współpraca ze środowiskiem szkolnym, pozaszkolnym, rodzicami.

Dlaczego warto czytać dzieciom przed snem?

Korzyści płynące z czytania maluchom przed zaśnięciem:

•       Czytanie ułatwia zasypianie – wspólne czytanie przed snem to wspaniały, wyciszający rytuał.
  •       Czytanie przed snem buduje więź emocjonalną – jest formą wspólnego spędzania czasu w cichych, bezpiecznych warunkach.
  •       Czytanie przed snem rozwija wyobraźnię – dziecko musi wyobrazić sobie fabułę, bohaterów, miejsce akcji – czyli stworzyć świat przedstawiony w lekturze w
          swojej
          własnej wyobraźni. Dzięki temu nie jest tylko biernym odbiorcą, tak jak podczas oglądania telewizji.
  •       Czytanie przed snem rozwija umysł – gdy dziecko słyszy słowo czytane, jego mózg zaczyna kształtować wiele ważnych umiejętności, takich jak poprawna mowa,
          zdolności językowe, pamięć czy dostrzeganie powiązań przyczynowo-skutkowych. Udowodniono, że maluchy, których rodzice codziennie pielęgnują czytelnicze rytuały,
          szybciej uczą się mówić, czytać, pisać, a ich zasób słownictwa jest bogatszy.
  •       Czytanie przed snem kształtuje inteligencję emocjonalną – w książkach dla dzieci przedstawionych jest wiele sytuacji dotyczących uczuć i emocji. Podczas
          wspólnego czytania maluch uczy się rozpoznawać emocje, nazywać je, a w konsekwencji – radzić sobie z nimi. Czytanie to również wspaniała lekcja empatii i zasad
          moralnych.

Psychologowie podkreślają, że dziecko, któremu się czyta, uczy się słuchać, rozwija też zdolność koncentracji, chęć poznawania świata oraz zainteresowania. Tak spędzony czas wspólnie z dzieckiem procentuje w przyszłości, buduje wzajemne zaufanie i pozwala lepiej rozwiązywać problemy wieku nastoletniego.

adres:

Wygiełzów 17