Brak wydarzeń w kalendarzu
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
22.jpg

Lab.png

Nasza szkoła otrzymała środki na realizację rządowego programu Laboratorium Przyszłości. Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia w naszej szkole i pozwoli uczniom rozwijać kreatywne myślenie, umiejętność obsługi nowoczesnych narzędzi technologicznych oraz zdolności konstrukcyjne. Będzie wykorzystywana w czasie zajęć  obowiązkowych oraz w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności. Więcej informacji o programie znajduje się na stroniehttps://www.gov.pl/web/laboratoria/

W ramach programu Laboratoria Przyszłości nasza szkoła zakupiła m.in.:

  • Drukarkę 3D wraz z akcesoriami
  • Stację lutowniczą
  • Klocki do samodzielnej konstrukcji z akcesoriami (Klocki konstrukcyjne KNEX. Zestaw szkolny, Klocki konstrukcyjne KNEX. Zestaw przedszkolny, Pracownia LEGO Education SPIKE Essential, LEGO Education SPIKE Prime);
  • RoboCamp bibliotekę modeli 3D, scenariusze zajęć oraz szkolenia;
  • Kamerę sportową DJI Action 2 Dual-Screen Combo (Moduł z akumulatorem DJI Action 2);
  • Statyw Fancier Wt-3750 z akcesoriami;
  • Gimbal ręczny FelyuTech G6 Max;
  • Aparat fotograficzny. Lustrzanka Canon EOS 250D + 18-55mm IS STM z akcesoriami;
  • Mikroskopy z akcesoriami na lekcje biologii i przyrody;
  • Maszynę do szycia Brother FS20 z akcesoriami;
  • Żelazko;
  • Laminator Fellowes Saturn 3l A4
  • Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami;
  • Mokroport z akcesoriami;
  • Apteczka przemysłowa STANDARD DIN 13157 PLUS;
  • Zestaw Instrukcji BHP;

 

„MŁODZI KONSTRUKTORZY – TO MY”

W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” nasza szkoła została doposażona
w zestawy klocków Lego Education. „Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa realizowana przez Ministerstwo Edukacji  i Nauki, we współpracy z Centrum Gov Tech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów., mająca na celu stworzenia nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów i sprzyjający odkrywaniu ich talentów oraz rozwijaniu zainteresowań. W naszej szkole odbyły się zajęcia z wykorzystaniem klocków Lego Education, w których uczestniczyli uczniowie klasy I, II, III i V. Uczniowie chętnie się w nie zaangażowali, by zdobyć nowe umiejętności poprzez kreatywną zabawę. Uczniowie „starsi” wspierali „młodszych”. To idealne zestawy, które dają nieograniczone możliwości,   nie tylko kreatywnego projektowania, ale uczą umiejętności rozwiązywania problemów

i opowiadania historii podczas zabawy, a ta z kolei uczy wytrwałości i samodzielnego, logicznego myślenia.

Cele edukacyjne zajęć zostały osiągnięte, a były to:

  • rozwijanie logicznego myślenia,
  • rozwijanie umiejętności rozwiązywani problemów,
  • nauka kodowania i programowania,
  • rozwijanie umiejętności współpracy.

Zajęcia przebiegły w bardzo miłej atmosferze. Uczniowie chętnie pracowali, pomagali sobie wzajemne. Nasze działania będą kontynuowane, by budować wśród uczniów kompetencje przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka).

  

 

 

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI W KLASIE VII i VIII
Fizyka

Uczniowie klasy ósmej  i siódmej zapoznali się z elementami obwodu elektrycznego z wykorzystaniem zasobów raspberry pico tj. przewody, diody, baterie, włącznik, potencjometr. Obwody stworzone przez uczniów były zmierzone miernikiem elektronicznym (pomiar napięcia, natężenia). Testowali przyrząd Hot-blaster, zbudowany przez nauczyciela w ramach prototypowania w Centrum Nauki Kopernik. Obecnie uczniowie tworzą projekty z wykorzystaniem aplikacji tinkercad oraz ardulino.

 

 

 

Informatyka

Na lekcjach informatyki w klasach 7 – 8 odbyły się zajęcia robotyki i programowania z wykorzystaniem klocków lego. Zestawy LEGO Education SPIKE Prime oraz Essential, które posiadamy, to narzędzie dla uczniów, które dzięki połączeniu kolorowych klocków, prostego w użyciu sprzętu i oprogramowania oraz intuicyjnego języka kodowania opartego na Scratchu, zachęca uczniów do kreatywnego myślenia. Powoduje, że angażują się w ciekawe zajęcia edukacyjne i chętnie zdobywają nowe umiejętności. Dodatkowo uczniowie zapoznali się również z drukarką 3D otrzymaną przez szkołę w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Poznali zasadę działania urządzenia oraz obserwowali proces drukowania różnych modeli i pomocy dydaktycznych 3D. Uczyli się zmieniać filament w drukarce oraz obserwowali przygotowywania do wydruku różnych modeli w programie Creality Cloud. 

 

 

PRACA Z MIKROSKOPEM - „LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI” NA LEKCJACH BIOLOGII

Uczniowie klasy 5 podczas lekcji biologii poznali budowę mikroskopu optycznego, zasady jak prawidłowo wykonać preparat mikroskopowy oraz jak obserwować obiekty pod mikroskopem. Wykonali również samodzielnie preparat ze skórki liścia spichrzowego cebuli. Klasy 6 oglądali pod mikroskopem gotowe preparaty mikroskopowe dotyczące tkanek zwierzęcych (nabłonkowej, nerwowej, mięśniowej, łącznej). Uczniowie klasy 7 i 8 na lekcjach biologii poznali anatomię człowieka korzystając z mikroskopowaniem. To wtedy można zobaczyć każdą komórkę ciała np. mózgu, krwi, jelita czy żołądka. Takie zajęcia ułatwiają efektywniejsze przyswojenie wcale niełatwej wiedzy biologicznej. Wykorzystaliśmy do tego sprzęt pozyskany w ramach Programu Laboratorium Przyszłości. W celu ćwiczeń utrwalających zdobytą wiedzę, wykonali własne preparaty z włosów i naskórka oraz obserwowali preparaty trwałe zakupione z Programu Laboratorium Przyszłości. Zajęcia cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów oraz zaangażowaniem w przygotowanie preparatów. Mikroskopy i specjalne zestawy narzędzi do mikroskopowania zostały zakupione w ramach Rządowego Programu Wsparcia – „Laboratoria Przyszłości”. Pozwalają one młodym adeptom odkrywać tajniki mikroświata oraz rozwijać ich kreatywność podczas zajęć.

 

 

Nauka szycia na maszynie

Na zajęciach świetlicowych uczniowie mieli okazję zapoznać się z budową maszyny do szycia, poznać jej funkcje i możliwości, a nawet spróbować swoich sił zszywając materiały i wykorzystując różne rodzaje ściegów.

 

 

 

 

adres: 

    Wygiełzów 17

    97-425 Zelów

sekretariat:

    tel./fax (044) 634-14-91

napisz do nas:

    spwygielzow@zelow.pl


 

 


 

Licznik odwiedzin

2123775
DzisiajDzisiaj467
WczorajWczoraj2817
Bieżący tydzieńBieżący tydzień11717
Bieżący miesiącBieżący miesiąc48225
WszystkichWszystkich2123775