full-color-pelna-nazwa_1.jpg

Dnia 30 czerwca 2022 r., wśród Laureatów rozstrzygniętego konkursu „Nasze Ekologiczne Pracownie”, znalazł się wniosek Gminy Zelów na „Utworzenie ekopracowni w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wygiełzowie”. Dzięki wspólnym staraniom Gminy Zelów i Szkoły pozyskano dotację w wysokości 60 000,00 złotych. Całkowity koszt zadania wynosi 65 000 00 złotych. Wkład własny zabezpieczony został w planie finansowym szkoły. Celem konkursu „Nasze Ekologiczne Pracownie”, jest polepszenie warunków nauczania poprzez utworzenie kreatywnych i pomysłowych, nowych pracowni edukacyjnych w szkołach. W planach naszej szkoły jest stworzenie laboratoryjno-ekologicznej  i nowoczesnej ekopracowni na potrzeby edukacji fizycznej, chemicznej i ekologicznej wyposażonej w nowoczesny sprzęt i różnorodne środki dydaktyczne. Pozwoli to nauczycielom prowadzić ciekawsze lekcje metodą projektów, badań i doświadczeń. Aktywność młodzieży stanowi niezbędny warunek gwarantujący pełne zrozumienie i przyswojenie przekazywanej wiedzy oraz umiejętne wykorzystanie jej w życiu codziennym.

Nowoczesna ekopracownia chemiczno - fizyczna będzie wyposażona w nowe meble, dygestorium, urządzenia technologii informacyjnej i komunikacyjnej oraz w różnorodne pomoce dydaktyczne.  Umożliwi to uczniom lepsze zrozumienie otaczającego nas świata. Zaplanowana ekopracownia przyczyni się również do kształtowania wśród uczniów świadomości ekologicznej oraz odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska. Pozwoli uaktywnić młodzież do podejmowania działań proekologicznych. Realizacja zadań zawartych we wniosku „Utworzenie ekopracowni w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wygiełzowie” rozpoczęła się od stycznia 2023 roku.  Zakończenie Projektu i osiągnięcie efektu rzeczowego do dnia 30.06.2023 r Planowany termin realizacji zadań ekologicznych to 31.12.2023 r. Strona Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi: www.wfosigw.lodz.pl

OTWARCIE EKOPRACOWNI 2023

W czwartek 7 czerwca br. dyrektor Szkoły pani Mariola Głowacka, kierownik Referatu Kultury Sportu i Zdrowia pani Ilona Wańdoch oraz koordynator konkursu  pani Iwona Rosiak zainaugurowały działalność nowoczesnej fizyczno-chemicznej „Ekopracowni 2023”. Podczas oficjalnego otwarcia obecni byli także znamienici goście: radni Rady Miejskiej w Zelowie – panowie Jan Stempiń i Marcin Gral, dyrektor Domu Kultury w Zelowie – pani Małgorzata Dębkowska, dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu naszej gminy, dzielnicowy Wygiełzowa – st. asp. Jarosław Woźniak, emerytowani pracownicy szkoły, pracownik Filii Bibliotecznej w Wygiełzowie - pani Alicja Doliwka, przedstawiciele rady rodziców. Pani Iwona Rosiak, nauczyciel chemii, współautor projektu „Nasze ekologiczne ekopracownie” wraz z uczniami poprowadziła, wykorzystując nowoczesny sprzęt multimedialny, ciekawą lekcję dotyczącą tlenków, w szczególności tlenku węgla (IV). Uczniowie korzystając z zakupionego dygestorium oraz pomocy dydaktycznych wykonali efektowne doświadczenia chemiczne, pokazujące właściwości tlenku węgla (IV). Dzięki dotacji z WFOŚiGW w Łodzi do nowej pracowni zakupione zostały: meble, dygestorium, sprzęt audio video (nowoczesny ekran dotykowy) oraz cały szereg pomocy dydaktycznych do nauczania chemii i fizyki. Korzystając z okazji pragniemy serdecznie podziękować za współpracę Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi oraz Urzędowi Miasta Zelów. Łączna wartość zadania wyniosła 66438,84 zł, z czego 60 000,00 zł stanowiła dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, zaś kwota  6438,84 zł stanowiła wkład własny Beneficjenta.