Brak wydarzeń w kalendarzu
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
21.jpg

SPRAWOZDANIE z PROJEKTU

,,O Ziemię dbam, czyste powietrze mam"

-----------------------------------------------------------------------------------------

 

Uczniowie klas I – III oraz dzieci z Oddziału i Punktu Przedszkolnego, począwszy od października 2020 r.  do czerwca 2021 r. będą realizować projekt edukacyjny współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi pod hasłem „O Ziemię dbam, czyste powietrze mam”. Wartość ogólna zadania wynosi  19 555,00zł (w tym dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi 17 581,00 zł). Nasze środowisko i społeczność uczniowska jest doskonałym odbiorcą naszego programu, gdyż na co dzień obcujemy z przyrodą i  od  nas w  dużym stopniu zależy stan środowiska. Będziemy dążyć do budowania świadomości ekologicznej i poszerzania wiedzy o jakości powietrza wśród uczniów, rodziców i społeczności lokalnej, których pragniemy włączyć w realizację projektu.

Czytaj więcej: „O Ziemię dbam, czyste powietrze mam

Rada Rodziców i Rodzice uczniów  są bardzo chętni do współpracy, dlatego też bardzo aktywnie włączą się  w realizację działań zaplanowanych  w projekcie. Wspólnie ze swoimi pociechami wezmą udział w Szkolnym Konkursie Plastycznym - ,,Kominek sprzyjający czystemu powietrzu”, będą oceniać prace dzieci w Gminnym Konkursie Plastycznym
„O Ziemię dbam, czyste powietrze mam””, wezmą udział w akcjach ekologicznych włączą się w organizację Szkolnego Dnia Dziecka połączonego z konkurencjami sprawnościowymi pod hasłem  „Eko-Olimpiada Kubusia Puchatka”, zasiądą nie tylko w jury, ale również ufundują dla wszystkich uczestników zdrowy poczęstunek. Ponadto bardzo czynnie włączą się w organizację V Festynu Rodzinnego połączonego z Ekologicznym Piknikiem Rodzinnym oraz „Biegiem po czyste powietrze” oraz pomogą przy wykonaniu  transparentów z hasłami ekologicznymi. W naszych działaniach zaplanowaliśmy spotkanie z pielęgniarką bądź lekarzem, co zwiększy świadomość dzieci i rodziców jeśli chodzi o wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka, wskazanie sposobów ochrony przed zanieczyszczeniami oraz negatywnych skutków palenia tytoniu. Planujemy też spotkanie ze strażakiem, który przybliży uczniom jakie zanieczyszczenia powietrza występują podczas pożarów i jakie niosą zagrożenia dla człowieka i środowiska. Zorganizujemy akcję czytelniczą pod hasłem „Czytamy książki o tematyce ekologicznej”, której celem będzie uwrażliwienie dzieci na piękno przyrody ze szczególnym zwróceniem uwagi na niezwykle ważną rolę czystości powietrza w naszym otoczeniu i przyrodzie. Zajęcia z wykorzystaniem zasobów Internetu nie tylko poszerzą wiedzę dzieci, ale będą inspiracją  o dalszego odkrywania tajników wiedzy 
z dziedziny przyrodniczo-ekologicznej. Zajęcia warsztatowe min. „Uwaga alarm antysmogowy”, „Wiej wietrze”, „Co to jest powietrze?”, „Energia Ziemi”, jak również  spacery do najbliższego lasu z pewnością zainspirują uczniów, pozwolą na samodzielne działania badawcze, eksperymentowanie. Podczas spacerów postaramy się uzmysłowić uczniom, że drzewa to niewątpliwie element czystego powietrza. Zorganizujemy także akcję „Sprzątania Świata”, by uczniowie dostrzegli, że czyste środowisko, to czyste powietrze, w którym żyje się zdrowiej i przyjemniej. Nieodzownym elementem realizacji naszego projektu będą wycieczki do Parku Edukacyjnego „Mikrokosmos”, „Leśniczówki w Podlesiu”, „Ogrodu Botanicznego”, „Lawendowej barci pod lasem”. Zaplanowaliśmy konkurs wiedzowy „Potrafię tropić czyste powietrze”, podczas którego uczniowie mogą się popisać swoimi wiadomościami zdobytymi i ugruntowanymi podczas realizacji projektu.
            Będziemy dążyć do tego, aby każdy przedszkolak i uczeń naszej szkoły był  młodym  ekologiem, by ekologami stali się ich rodzice i społeczność lokalna, by w życiu codziennym towarzyszyło im hasło naszego projektu „O Ziemię dbam, czyste powietrze mam!”.
Zależy nam, by nasi odbiorcy swoją ekologiczną wiedzę przekazywali innym. Grupowo możemy zdziałać cuda, czyli ochronić nasze środowisko, a tym samym oddychać czystym powietrzem!

Poniżej prezentujemy zdjęcia gazetki tematycznej „O Ziemię dbam, czyste powietrze mam!” znajdującej się na szkolnym holu.

Czytaj więcej: „O Ziemię dbam, czyste powietrze mam

 

www.zainwestujwekologie.pl

W związku z realizowanym w naszej szkole projektem ekologicznym współfinansowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi pod hasłem „O Ziemię dbam, czyste powietrze mam”,  dzieci z Punktu i Oddziału Przedszkolnego naszej szkoły, uczciły w dniu 12 listopada Dzień Czystego Powietrza. Celem projektu jest walka o czyste powietrze i uświadamianie społeczeństwu, jak poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska niesie palenie śmieci. W ramach obchodów  tego dnia dzieci wykonały plakaty i hasła o tematyce ekologicznej, z którymi przemaszerowały symbolicznie (ze względu na panującą pandemię) po terenie szkoły.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Warsztaty ekologiczne

W ramach realizacji projektu realizacji współfinansowanego przez WFOŚ „O Ziemię dbam, czyste powietrze mam” uczniowie klas I – III oraz Oddziału i Punktu Przedszkolnego, w dniach 3 i 4 marca 2021r. czynnie uczestniczyli w warsztatach ekologicznych, prowadzonych przez doświadczonych trenerów z Ośrodka Działań Edukacyjnych „Źródła"
w Łodzi. Tematyka warsztatów była następująca:

  • „Uwaga, alarm antysmogowy?” - zajęcia zapoznały uczniów z tematem powietrza i jego zanieczyszczeń oraz ochroną przed zanieczyszczeniami; podczas zajęć, poprzez wykonanie prostych doświadczeń, uczniowie dowiedzieli się, czym jest i jak powstaje smog, czy można mu zapobiec?
  • „Co to jest powietrze?” – uczestnictwo w tych zajęciach pozwoliło dzieciom na zrozumienie, czym jest powietrze, jak ważne jest dla życia ludzi, zwierząt i roślin.
  • „Wiej wietrze”- uczniowie przy pomocy zabaw i doświadczeń zgłębili wiedzę na temat wiatru, co to jest wiatr i skąd się on bierze, jak ludzie wykorzystują siłę wiatru, kiedy wiatr jest sprzymierzeńcem człowieka i czy może być jego wrogiem? Czy przyroda też potrafi wykorzystywać wiatr do swoich celów.

 W ramach warsztatów uczniowie nie tylko zdobyli nowe wiadomości i umiejętności, ale ugruntowali wiedzę, którą już posiadali. Uczestnicząc w doświadczeniach stali się badaczami czystego powietrza, które jest niezbędne do życia! Warto zobaczyć, zapraszamy do galerii zdjęć!

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Gminny Konkurs Plastyczny

Czytaj więcej: „O Ziemię dbam, czyste powietrze mam

W ramach projektu współfinansowanego prze WFOŚ w Łodzi „O Ziemię dbam czyste powietrze mam”  przeprowadzono i rozstrzygnięto konkursy plastyczne. Oto wyniki  Gminnego Konkursu Plastycznego „O Ziemię dbam czyste powietrze mam”:

Czytaj więcej: „O Ziemię dbam, czyste powietrze mam"

 

 

 

adres: 

    Wygiełzów 17

    97-425 Zelów

sekretariat:

    tel./fax (044) 634-14-91

napisz do nas:

    spwygielzow@zelow.pl


 

 


 

Licznik odwiedzin

1800593
DzisiajDzisiaj840
WczorajWczoraj1362
Bieżący tydzieńBieżący tydzień2202
Bieżący miesiącBieżący miesiąc44669
WszystkichWszystkich1800593