OTWARCIE EKOPRACOWNI POD CHMURKĄ
23 października w naszej szkole odbyła się uroczystość otwarcia ogródka dydaktycznego „Zielony zakątek – nauka i relaks”.Przybyli goście obejrzeli część artystyczną w wykonaniu uczniów szkoły oraz prezentację stanowisk dydaktycznych ogródka. Uroczystego otwarcia i przecięcia wstęgi dokonali: Kierownik Referatu Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia w Zelowie – Pani Elżbieta Pajewska, Przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Anna Szczepaniak, nauczyciel przyrody – Pani Elżbieta Semaszczuk, przedstawiciele uczniów oraz Dyrektor Szkoły – Pani Mariola Głowacka.
Ogród wyposażony jest w ławki, stół i tablicę umożliwiające prowadzenie zajęć przyrodniczych na świeżym powietrzu. Ciekawym elementem wyposażenia ogrodu jest stacja meteorologiczna zawierająca podstawowe urządzenia do pomiarów pogodowych. Czas tutaj będzie odmierzał zegar słoneczny. Dzieci nauczą się odczytywać z niego godzinę na podstawie położenia Słońca. Na kolejnym stanowisku rosną wonne rośliny, dzięki którym dzieci poznają elementy aromaterapii. W rogu ogrodu pod świerkiem znajduje się ptasia stołówka z karmnikami, budkami lęgowymi i poidełkiem dla ptaków. Tutaj dzieci będą mogły przez lornetki obserwować ptaki, a z umieszczonej tablicy dydaktycznej poznają podstawowe gatunki ptaków i zapoznają się z zegarem ptasiego śpiewu. Będą słuchać dźwięków natury (śpiewu ptaków), które leczą ciało i duszę człowieka i są najlepszym sposobem na problemy z koncentracją i zmęczeniem. Kolejnym stanowiskiem dydaktycznym jest świat owadów. W ogrodzie rosną rośliny zielne i krzewy kwitnące wabiące owady. Wiedzę uczniów o owadach poszerzy tablica dwustronna zawierająca informacje o owadach pożytecznych i szkodnikach. Takie stanowisko pozwoli uzmysłowić uczniom olbrzymią rolę owadów w przyrodzie, ich znaczenie dla życia i gospodarki człowieka. W ogrodzie rosną okazałe lipy, które wykorzystamy do przekazania uczniom wiedzy o pozytywnym wpływie drzew na samopoczucie człowieka (drzewoterapia). Na drewnianej dwustronnej tablicy znajdują się informacje o pospolitych gatunkach drzew. Jedną grządkę w ogrodzie zajmuje ziołowy ogródek, w którym posadziliśmy aromatyczne zioła. Będziemy sporządzać z nich herbatki i poznawać leczniczą moc ziół. Urozmaiceniem ogrodu jest gra terenowa ,,Leśne rekordy”. Tu dzieci będą miały szansę sprawdzić się w skoku w dal i zmierzyć się z rekordzistami występującymi w świecie zwierząt. Ogród będzie dla uczniów pomocą w zdobywaniu wiedzy i umiejętności z zakresu edukacji przyrodniczej oraz miejscem integracji, koleżeńskich spotkań, relaksu i odpoczynku.
Powstanie obiektu było możliwe dzięki dotacji uzyskanej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach konkursu „Ekopracownia pod chmurką”. Wartość ogólna zadania wyniosła 55 066,00zł (w tym dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi 49 412,00 zł oraz wkład własny szkoły w kwocie 5 654,00 zł).