Noc Bibliotek
Biblioteka szkolna zaprosiła czytelników do uczestnictwa w IV wydaniu ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek”, które zostało zaplanowane na sobotę 9 czerwca 2018 r. To wieczorno-nocne wydarzenie w niekonwencjonalny sposób promuje czytanie i biblioteki, jako najbardziej otwarte i dostępne instytucje kultury. W czasie trwania akcji, w różnego typu bibliotekach, dla czytelników przygotowanych jest mnóstwo atrakcji. Wszystko po to, aby po poznaniu biblioteki tej wyjątkowej Nocy, czytelnicy wrócili do niej również w dzień, a także w kolejne dni.
Hasło tegorocznej akcji – „RzeczpospoCzyta” – nawiązuje do obchodzonego w tym roku jubileuszu 100 lat niepodległości Polski. W związku z tym podejmowane przez biblioteki zadania miały dotyczyć wszystkiego co polskie: polskiej literatury, polskich twórców, rodzimej sztuki, przyrody, historii oraz przyszłości Polski.
W związku z tym, iż możliwe było zorganizowanie „Nocy Bibliotek” w szkołach
w zbliżonym terminie, w piątkowe popołudnie – 08 czerwca 2018 r. w godz. 1500-1900 – akcja odbyła się w naszej szkole. Zaplanowane w ramach akcji wydarzenia dotyczyły tematu „Historia Polski w legendach” i obejmowały:
- czytanie legend związanych z początkami powstania naszej ojczyzny: o Lechu, Czechu
i Rusie, o Popielu, Wars i Sawa,
- odnajdywanie na mapie Polski miast, o których opowiadają legendy,
- plastyczne zilustrowanie poznanych legend,
- rozwiązywanie zagadek, rebusów i quizów dotyczących znajomości treści przeczytanych legend,
- rozmowy i dyskusje przy ognisku na temat prawdy historycznej zawartej w poznanych legendach.
Piątkowe popołudnie rozpoczęliśmy od projekcji filmu przygodowego
„W osiemdziesiąt dni dookoła świata”, nakręconego na podstawie powieści podróżniczej Jules’a Verne’a. Ponieważ czytanie i omawianie legend odbyło się kilka dni wcześniej
z wychowawcami, młodsi uczestnicy „Nocy Bibliotek” przystąpili do rozwiązywania zagadek, rebusów i quizów dotyczących znajomości treści poznanych legend. Starsi uczniowie natomiast służyli radą i pomocą oraz sprawdzali poprawność wykonania poszczególnych zadań. Kiedy wszystkie grupy zakończyły pracę, rozpaliliśmy ognisko. Podczas oczekiwania na smakowite pieczone kiełbaski, uczestnicy wymieniali się spostrzeżeniami i opiniami na temat oglądanego filmu, poziomu trudności rozwiązywanych zadań, tego co prawdziwe, a co fantastyczne w poznanych legendach.
Przygotowany program cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, bo piątkowe popołudnie w bibliotece szkolnej zdecydowało się spędzić ponad czterdziestu czytelników
z klas od II do VII. W przygotowanie i przeprowadzenie „Nocy Bibliotek” aktywnie włączył się Samorząd Uczniowski oraz wychowawcy klas, a bibliotekarza w dniu akcji wspierały panie: Marzanna Kubik i Aleksandra Tarka.