WYCIECZKA TRZYDNIOWA DO TRÓJMIASTA, HELU I JASTRZĘBIEJ GÓRY
Dziesiątego czerwca 2024 roku o godzinie 7.30 uczniowie klas V – VIII naszej szkoły wyjechali na wycieczkę trzydniową do Sopotu, Gdyni, Helu, Gdańska i Jastrzębiej Góry. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Sopot. Spacerowaliśmy po słynnym molo oraz deptaku sopockim przy ul. Monte Casino, podziwiając uroki kurortu turystycznego. Następnie udaliśmy się do Gdyni, w której przechodząc w stronę portu, podziwialiśmy Aleję Gwiazd Sportu. Po dotarciu nad morze, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji i zobaczyliśmy wspaniałe statki, m.in. „ORP Błyskawica” – niszczyciel polski z 1937 r., „Dar Pomorza” – trójmasztowy żaglowiec zbudowany w 1909 r., który był jednostką szkoleniową dla studentów Szkoły Morskiej w Gdyni. Po zakwaterowaniu się w hotelu „Adamar” w Jastrzębiej Górze udaliśmy się na bałtycką plażę budować zamki z piasku, grać w piłkę, spacerować i podziwiać zachód słońca.
W drugim dniu pojechaliśmy na Półwysep Helski, nazywany również Mierzeją Helską. To 35 – kilometrowy wąski pasek terenu, przypominający na mapach kosę, który rozpoczyna się we Władysławowie i ciągnie przez Chałupy, Kuźnicę Jastarnię i Juratę aż do położonego blisko cypla miasta Hel. Mierzeja oddziela wzburzone Morze Bałtyckie z północnej strony od spokojnych wód Zatoki Puckiej na południu. Najbardziej spodobał nam się pobyt w „Fokarium”, które istnieje od 1999 r. i jest częścią Stacji Morskiej, gdzie realizowany jest projekt odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych w rejonie południowego Bałtyku. W drodze powrotnej przeszliśmy wąwozami tzw. „Lisiego Jaru” do Jastrzębiej Góry, naszym celem był kilkukilometrowy spacer po plaży, jednak pogoda nie miała dla nas litości, a rzęsisty deszcz zmusił do ucieczki do hotelu.
W trzecim dniu, po wykwaterowaniu, udaliśmy się do Gdańska. To wspaniałe miasto zachwyciło wszystkich swoją historią oraz zabytkami. Przeszliśmy ul. Mariacką do Kościoła Mariackiego, następnie przewodnik przedstawił nam Bramę Wyżynną, Wieżę Więzienną, Złotą Bramę, Dwór Artusa, ul. Długi Targ, a zwieńczeniem była zabytkowa fontanna Neptuna, przy której zrobiliśmy sobie zdjęcie grupowe. Po pysznym obiedzie pożegnaliśmy niezwykle klimatyczny Gdańsk i wyjechaliśmy w drogę powrotną do domu. Pod Szkołą Podstawową im. Marii Konopnickiej w Wygiełzowie o godz. 20.00 czekali już na nas rodzice. Wszyscy żałowaliśmy, że wycieczka dobiegła końca i obiecaliśmy sobie w przyszłym roku szkolnym wyruszyć na kolejną wyprawę, by lepiej poznać Polskę – jej historię, zabytki i przyrodę.