7 kwietnia Dzień Zdrowia

b_500_500_16777215_00_images_szkolne_aktualnosci_Dzien_zd23a_340035312_134497172904870_7528711886484118775_n.jpg
Szkolny Dzień Zdrowia obchodziliśmy 5 kwietnia pod hasłem „Stop energetykom” w ramach programu edukacyjnego „Dopalaczom mówimy STOP-wybieramy zdrowie” realizowanego w klasach VII-VIII. Wzięli oni udział w Szkolnym Konkursie Plastycznym "Reklama antyenergetykom/ Stop! Energetykom" uczniowie entuzjastycznie odpowiedzieli na hasła konkursowe, wykonano 35 prac. Można je podziwiać na szkolnej wystawie w holu szkolnym. Z wielką dumą możemy ogłosić, że wśród laureatów konkursu są : I miejsce Zofia Majchrzak, II miejsce Natalia Kendziak , III miejsce ex aequo Paulina Pawłowska i Bartosz Kansy. Wszystkim serdecznie gratulujemy! NAPOJE ENERGETYZUJĄCE, SĄ ABSOLUTNIE NIEWSKAZANE DLA DZIECI DO 16 ROKU ŻYCIA. Dzieci najczęściej sięgają by podążać za modą i by imponować rówieśnikom. Wiele z nich liczy też na uzyskanie dodatkowej porcji energii lub zmniejszenie senności – czyli idealne rozwiązanie na wieczór przed sprawdzianem czy klasówką. Młodzież często też sięga po energetyki, aby poprawić wydolność fizyczną.
CO TAKIEGO JEST W PUSZCE ENERGETYKU? Cukier – zazwyczaj glukoza lub sacharoza w ilości ok. 7 łyżeczek na puszkę o objętości 250 ml, co u dzieci i młodzieży może przyczynić się do wzrostu masy ciała, próchnica zębów, cukrzyca itp. Kofeina – jej oddziaływanie na organizm polega na pobudzaniu wydzielania adrenaliny, przez co stymuluje się układ nerwowy. KOFEINA NIE JEST ZALECANA W DIECIE DZIECI, właśnie przez psychoaktywne działanie. Może ona powodować zmiany nastroju, rozdrażnienie, niepokój, a spożycie w ciągu doby ilości powyżej 5 mg na kilogram masy ciała, powoduje wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto kofeina negatywnie wpływa na wchłanianie wapnia, co może powodować zaburzenia w tworzeniu kości. Duże spożycie kofeiny może również wpływać na długość i jakość snu u dzieci. Guarana – wzmaga aktywność fizyczną i psychiczną, zwłaszcza w momentach stresu, oraz poprawia pamięć. Tauryna – uczestniczy w przemianie materii i odpowiada za właściwą pracę serca oraz pobudzenie mięśni do pracy. Dodawana jest do napojów energetyzujących, ponieważ poprawia funkcje poznawcze, pomaga w koncentracji i zapamiętywaniu. L-karnityna – łagodzi objawy występujące po intensywnym wysiłku, obniża próg bólu podczas wysiłku i zapobiega sztywności mięśni, może również wpływać na regenerację mięśni po wysiłku. Witaminy z grupy B – przeciwdziałają zaburzeniom nerwowym, działają pobudzająco, likwidują zmęczenie, poprawiają pamięć i koncentrację. Inozytol – działa uspokajająco, poprawia sprawność umysłową. Jednak przyjmowany w nadmiarze może pogorszyć wchłanianie wapnia, ponieważ podwyższa poziom fosforu w organizmie. NAPOJE ENERGETYZUJĄCE, PODOBNIE JAK KAWA I ALKOHOL, MOGĄ UZALEŻNIĆ!!!!! Przy przedawkowaniu kofeiny organizm może reagować: silnymi bólami głowy, nadpobudliwością, kłopotami z koncentracją, bezsennością, przyspieszonym biciem serca. Natomiast groźniejsze jest to, czego od razu nie zauważymy, co będzie działo się w nas: odwodnienie organizmu, wypłukiwanie magnezu i wapnia, uszkodzenie wątroby. W szczególnie groźnych przypadkach możemy obserwować: mdłości, wymioty, napady padaczkowe, zaburzenia oddechowe.

1990022
WszystkichWszystkich1990022