„Poznaj Polskę” - Kraków, Zakopane i Wieliczka

b_500_500_16777215_00_images_szkolne_aktualnosci_Zakopane22a_729x308.jpg

2 listopada 2022 roku o 7.00 wyruszyliśmy w trzydniową podróż – drugą w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”. Tym razem na południe kraju do Krakowa, Zakopanego i Wieliczki pod opieką Marioli Głowackiej, Honoraty Góralczyk, Iwony Rosiak i Andrzeja Tarki wybrało się 45 uczniów klas:piątej, szóstej, siódmej i ósmej. Harmonogram wyjazdu opracowało Biuro Podróży Fama-Tour Zelów. Udaliśmy się na trzydniową wycieczkę, aby poznać miejsca, które należą do dziedzictwa kulturowego. W pierwszym dniu wyjazdu odwiedziliśmy Kraków. Było to niezwykłe spotkanie z historią Polski i jej pięknymi zabytkami.  Zwiedzanie rozpoczęło się od  nadbrzeża wiślanego, odwiedzając Smoka Wawelskiego, gdzie przywitał nas ziejący ogniem , dalej przeszliśmy na Wzgórze Wawelu z zamkiem i katedrą, której perełką jest renesansowa kaplica Zygmuntowska ze złotą kopułą. Katedra ta jest także najsłynniejszą nekropolią z grobami władców i słynnych Polaków. Ciekawe opowiadanie przewodnika przybliżyło czasy Piastów i Jagiellonów, kiedy to miejsce z roku na rok zyskiwało na znaczeniu jako siedziba władców. Na krakowskim rynku podziwialiśmy sukiennice, a uczniowie mogli kupić tam tradycyjne pamiątki z Krakowa. Zobaczyliśmy również ołtarz Wita Stwosza w kościele Mariackimi i odsłuchaliśmy hejnał grany z Wieży Mariackiej. Czekał już na nas drugi punkt edukacyjny, czyli Muzeum Narodowe w Krakowie - Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. W każdej z 4 sal: Bacciarellego, Michałowskiego, Siemiradzkiego i Chełmońskiego poznali dzieła wielkich malarzy polskich tworzących w XIX wieku oraz cechy i wyróżniki właściwe dla epok oświecenia i romantyzmu oraz kierunków w sztuce, jak realizm, impresjonizm, symbolizm . Stamtąd udaliśmy się na spacer, w kierunku historycznego centrum miasta, okna Papieskiego, Collegium Maius i Plant.

W drugim dniu wycieczki pojechaliśmy do Tatrzańskiego Parku Narodowego i z przewodnikiem udaliśmy się na długi spacer w Dolinie Kościeliskiej, jednej z najpiękniejszych dolin Tatr Zachodnich. W całej dolinie poznano ok. 450 jaskiń, lecz tylko 5 z nich udostępniono dla ruchu turystycznego. Dla uczniów dużą atrakcją było zwiedzenie jaskini Smocza Jama, znajdująca się w malowniczym Wąwozie Kraków. Następnie udaliśmy się do Zakopanego, żeby zwiedzić słynną willę Atmę, w której mieści się muzeum Karola Szymanowskiego. Uczniowie zapoznali się z działalnością artystyczną Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego, jak również z dziełami ekscentrycznego Stanisława Ignacego Witkiewicza, czyli Witkacego. Barwne życiorysy obu artystów, ojca i syna bardzo zainteresowały młodzież. Zobaczyliśmy stary cmentarz na Pęksowym Brzyzku oraz drewniany kościółek pw. św. Klemensa. Nieopodal tego miejsca obejrzeliśmy zabytkowy drewniany dom Józef Krzeptowski (brata słynnego Sabały). Budynek powstał pomiędzy 1850 a 1870 r. Był to prawdopodobnie pierwszy góralski dom, w którym wyżkę zastąpiono mieszkalnym piętrem. Spacerowaliśmy Krupówkami czyli reprezentacyjną ulicą Zakopanego położoną w centrum miasta. Swoją nazwę zawdzięcza polanie, na miejscu której powstała. Z Krupówek rozciąga się wspaniały widok na znajdujący się nieopodal Giewont. Deptak ma długość 1,1 kilometra. Trzeci dzień naszej przygody to pożegnanie ze stolicą Tatr i przejazd do Wieliczki oraz obowiązkowy punkt programu – Kopalnia Soli „Wieliczka” i Muzeum Żup Krakowskich. Od XIII wieku do 1772 wspólnie z kopalnią soli „Bochnia” wchodziła w skład żup krakowskich. Kopalnia Soli „Wieliczka” jest jednym z najstarszych przedsiębiorstw w Europie. Zakładem produkcyjnym była już w XIII wieku, a przez kolejne stulecia dostarczała sól na stoły niemal całej Europy. Współcześnie jest jednym z najchętniej zwiedzanych miejsc w Polsce i wciąż czynnym zakładem górniczym, w którym w trosce o ochronę miejsc zabytkowych prowadzone są intensywne prace zabezpieczające. Ze swym ogromnym dziedzictwem kultury materialnej i bogactwem przyrody nieożywionej podziemna Wieliczka stanowi unikatowy w skali światowej zabytek. W 1978 roku kopalnia wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wyprawę pod ziemię odbyliśmy pod opieką przewodnika. Do kopalni schodzi się po ok. 320 stopniach na poziom I (64 m). Na powierzchnię wyjeżdża się windą z poziomu III (135 m). Mieliśmy okazję podziwiać niespotykane na powierzchni krajobrazy: solankowe jeziora i przepiękne podziemne komory, w tym niepowtarzalną Kaplicę św. Kingi. Poznaliśmy dawne narzędzia i maszyny górnicze oraz stosowane w przeszłości metody wydobycia i transportu soli. Przeżyliśmy wspaniałe chwile, poznaliśmy ciekawe miejsca. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wycieczka była bardzo udana i pełna wrażeń. Dziękujemy Biurowi Podróży Fama-Tour Zelów :) Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.