I MIASTO I WIOSKA, TO JEDEN NASZ ŚWIAT

b_500_500_16777215_00_images_szkolne_aktualnosci_Jubileusz_DSC_0174.JPG

W piątek 3 czerwca 2022 roku świętowaliśmy w murach naszej szkoły z powodu trzech wyjątkowych jubileuszy: 60-lecia istnienia szkoły, 180 rocznicy urodzin Marii Konopnickiej – patronki Szkoły Podstawowej w Wygiełzowie oraz 65-lecia nadania Zelowowi praw miejskich. Już od września przygotowywaliśmy się do tego dnia: uczestniczyliśmy w różnego rodzaju konkursach, akcjach i przedsięwzięciach.

Wreszcie nadszedł Dzień Święta Szkoły. Zaprosiliśmy znakomitych gości, aby podzielić się z nimi radością i wdzięcznością za współtworzenie oraz uczestniczenie w funkcjonowaniu naszej szkoły. Przybyli do nas: Pan Tomasz Jachymek – Burmistrz Zelowa, Pan Sławomir Malinowski – Przewodniczący Rady Powiatu w Bełchatowie, Pan Krzysztof Borowski – Sekretarz Zelowa, Pani Jadwiga Lekan – wizytator Kuratorium Oświaty w Łodzi, Pan Marcin Gral – Radny Rady Gminy Zelów, Pani Ilona Wańdoch – Kierownik Referatu Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia, Dyrektorzy placówek oświatowych z terenu gminy Zelów, Pani Grażyna Brzozowska – Sołtys Wygiełzowa, Pan Arkadiusz Dryjas – Prezes OSP w Wygiełzowie, przedstawiciel Domu Kultury w Zelowie, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, pani Magdalena Baranowska – Sekretarz Rady Rodziców oraz rodzice – często absolwenci naszej szkoły.

O godz. 11.00 wszyscy zebraliśmy się na sali gimnastycznej. Świętowanie rozpoczęliśmy od akademii, w której uczniowie kl. IV i VI wykazali się zdolnościami recytatorskimi oraz wokalnymi. Stworzyliśmy Historyczną Listę Przebojów (od roku 1962 do 2022), aby każdy z zebranych mógł wspominać i śpiewać razem z nami. Dziękujemy za łzy wzruszenia, śmiech i brawa. Reakcja zebranych gości była dla organizatorów obchodów Święta Szkoły najpiękniejszą zapłatą. Na koniec wręczono nagrody laureatom XIV Gminnego Konkursu Literackiego pt. „I miasto, i wioska, to jeden nasz świat!”, w którym udział wzięli chętni uczniowie z gminy Zelów.

Po akademii pani Dyrektor – Mariola Głowacka – zaprosiła gości do wspólnego wsadzenia ostatniego – sześćdziesiątego – drzewka w nowoutworzonej Alei Wiśniowej.

Wspólne wspomnienia, rozmowy o tym, jak szkoła wyglądała kiedyś i co się zmieniło, trwały jeszcze przez kilka godzin. Goście oglądali kroniki Szkoły Podstawowej w Wygiełzowie, zdjęcia, które udostępnili nam rodzice (absolwenci) oraz nauczyciele. Podziwiali prace uczniów umieszczone na szkolnych gazetkach.

To był wspaniały dzień, dziękujemy wszystkim za wspólne świętowanie, piękne życzenia, słowa wsparcia i obecność, dzięki czemu czuliśmy się wyjątkowo.

Dziękujemy za objęcie patronatem Burmistrza Zelowa XIV Gminnego Konkursu Literackiego.