Wycieczka Toruń-Gniew-Malbork „Szlakiem zamków krzyżackich”

b_500_500_16777215_00_images_szkolne_aktualnosci_poznaj_polske22_279612118_1591462741235681_987589114117417105_n.jpg

W dniach 4-5 maja 2022 r. uczniowie z klas piątej, szóstej, siódmej i ósmej Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Wygiełzowie uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Torunia, Gniewu i Malborka. Wycieczka była realizowana w ramach programu ,,Poznaj Polskę”, pilotażowego przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki. Jego celem jest wsparcie nauczycieli oraz wzbogacenie i uatrakcyjnienie procesu dydaktycznego. Program to sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki. Pierwszym punktem wycieczki był Toruń, w którym spotkaliśmy się z przewodnikiem – panem Pawłem i udaliśmy się na spacer po starym i nowym mieście, podczas którego przewodnik przytaczał ciekawe legendy i opowieści dotyczące spotkanych zabytków. Zobaczyliśmy mury miejskie, w tym Krzywą Wieżę i Bramę Mostową, Żeglarską i Klasztorną, Katedrę św. Janów, Pomnik flisaka otoczony zasłuchanymi żabami (w formie fontanny) i Rynek Staromiejski z pomnikiem Mikołaja Kopernika, Zamek Krzyżacki tzw. Stary i Nowy Toruń oraz Wisłę. Kolejnym punktem była wizyta w „Muzeum Toruńskiego Piernika” . W świat pierników i ich receptur sprzed setek lat wprowadzili uczniów przewodnicy. Uczestnicy wycieczki zobaczyli ciekawe wystawy tematyczne, poznali historię piernika i zapoznali się z egzotycznymi przyprawami korzennymi używanymi do wypieku piernika.

Następnie uczniowie zwiedzili „Dom Kopernika”, gdzie w scenerii średniowiecznej kupieckiej kamienicy poznali zagadnienia związane z astronomią i rozszerzyli swoją wiedzę na temat działalności, osiągnięć i życia wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika. Miłym akcentem kończącym wizytę w Toruniu był zakup i jedzenie pierników. Z uśmiechami rysującymi się na zmęczonych twarzach ruszyliśmy w dalsza drogę do miasta Gniew. Po dwóch godzinach podróży z Torunia, dotarliśmy na miejsce. Następnie zabraliśmy bagaże i udaliśmy się na główny dziedziniec zamku. Tam spotkaliśmy naszego przewodnika po średniowiecznej przygodzie i sprawnie zostaliśmy zakwaterowani, po czym udaliśmy się na obiadokolację. Po posiłku zwiedziliśmy zamek i tereny wokół niego. Zamek został zbudowany po 1290 roku przez Zakon Krzyżacki, stanowiąc jeden z najpotężniejszych obiektów na lewym brzegu Wisły. Wieczorem uczniowie mieli zorganizowane ognisko z kiełbaskami, podczas którego mieliśmy okazję się zintegrować. O zmierzchu udaliśmy się na nocny spacer z lampionami po zamku, który przybliżył nam jego dzieje. Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się na spoczynek. 5 maja po śniadaniu wyruszyliśmy w kierunku Malborka. Zwiedziliśmy tam zamek gotycki, wzniesiony w kilku etapach, od 1280 r. do połowy XV wieku, przez zakon krzyżacki, którego pełna nazwa brzmi: Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Zamek ten jest jednym z najznakomitszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej w Europie. Uczniowie poznali historię zamku opowiedzianą przez przewodników i obejrzeli, m.in. Zamek Wysoki z kościołem Najświętszej Marii Panny i z kaplicą grobową św. Anny, Zamek Średni z Wielką Komturią, Wielkim Refektarzem, Pałacem Wielkich Mistrzów, Refektarzem Letnim i Zimowym oraz Zamek Niski (Przedzamcze) z kaplicą św. Wawrzyńca i szeregiem zabudowań gospodarczych.  Po krzyżackich włościach oprowadzili nas przewodnicy opowiadając o życiu zakonników. Mogliśmy podziwiać na przykład zbroje, bursztyny, pierwszy piec centralnego ogrzewania. Wyprawa do malborskiej warowni okazała się wspaniałą i niepowtarzalną lekcją historii, ponieważ jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie naprawdę można poczuć średniowieczną atmosferę, a nawet spotkać ducha rycerza! Po trwającym trzy godziny pobycie w zamku ruszyliśmy w kierunku domu. Po drodze udaliśmy się na obiad do McDonald's i szczęśliwi wróciliśmy do naszych domów. Z bogactwem nowych doświadczeń wreszcie mogliśmy się porządnie wyspać. Wycieczka wszystkim się spodobała, ale niestety wszystko co dobre szybko się kończy.