Zimowa pomoc

beztytuu1.jpg

W okresie zimowym uczniowie naszej szkoły przystąpili do akcji "Zimowa pomoc dla zwierząt” organizowanej przez Nadleśnictwo Bełchatów.

Już jesienią dzieci zbierały żołędzie i kasztany wokół szkoły oraz przynosiły suchą karmę dla zwierząt leśnych. gromadzony pokarm przekazaliśmy Kołu Łowieckiemu ,,Lesnik”. W czasie zimy kilkakrotnie zawoziliśmy karmę do paśników ustawionych w okolicznych lasach. Naszym przewodnikiem po lesie był przedstawiciel koła pan Daniel Tarka. W czasie takich wycieczek dzieci dowiedziały się jak wyglądają paśniki dla saren, budki dla zajęcy i kuropatw oraz jak wygląda podsyp dla bażantów. Pan Tarka chętnie opowiadał o zwyczajach i zachowaniach zwierząt leśnych, a dzieci z uwagą obserwowały las i jego mieszkańców.

Zima to trudny okres w życiu ptaków. Mając na uwadze dobro naszych ,,skrzydlatych” przyjaciół postanowiliśmy w szkole utworzyć ,,ptasią stołówkę”. Dzieci z pomocą rodziców wykonały 14 karmników, które zawiesiliśmy na drzewach wokół szkoły. Ptaki karmiliśmy pszenica, nasionami słonecznika, rzepaku, płatkami owsianymi i kasza. W czasie mrozów wieszaliśmy słoninkę i smalec w pojemnikach dla sikorek. Aby ułatwić ptakom dotrwanie do wiosny wielu naszych uczniów dokarmiało ptaki w obrębie swoich domostw. Dokarmianie ptaków było dla dzieci wspaniała lekcje przyrody.

Zimowa pomoc dla zwierząt była tematem konkursu plastycznego zorganizowanego w naszej szkole. Dzieci z klas I-III i IV –VI wykonały ciekawe prace plastyczne z wykorzystaniem różnych technik. Najlepsze z nich wezmą udział w powiatowym konkursie plastycznym organizowanym przez Nadleśnictwo Bełchatów.

Szczególne słowa podziękowania kierujemy do rodziców naszych uczniów, którzy ofiarowali wiele kilogramów karmy dla zwierząt leśnych oraz pomagali przy budowie karmników dla ptaków. Pan Sławomir Łabęcki z Janowa wykonał z własnego materiału duży, piękny paśnik dla saren, który wypełnił siankiem i przekazał szkole. Koło Łowieckie ,,Leśnik” oraz Dyrektor Szkoly Podstawowej w Wygiełzowie pani Marzanna Kubik dziękują panu Łabęckiemu za szczególne zaangażowanie i pomoc w działaniach w ramach prowadzonej akcji dokarmiania zwierząt.

Wszystkie podejmowane przez nasza społeczność szkolna działania świadczą o tym, że nie jest nam obojętny w czasie mroźnej zimy los zwierząt. Zapewne kiedy minie zima nasze ptaszki odwdzięczą się nam pięknym śpiewem, a latem na polu lub w lesie spotkamy dorodna sarenkę lub zajączka.

Oto kilka zdjęć dokumentujących nasze działania: