Światowy Dzień Wody

b_500_500_16777215_00_images_szkolne_aktualnosci_woda_DSC_0656.JPG

W dniu 22 marca 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Wody. Ten szczególny Dzień doskonale się wpisał w harmonogram  działań realizowanych w szkole,  w ramach projektu „Woda to bezcenny skarb”. Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku. Powodem ustanowienia święta był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody.

Ta ogólnoświatowa akcja ma zwrócić uwagę ludzi na niewielkie zasoby wody pitnej, które posiadamy i, co za tym idzie, konieczność dbania o nie. W akcji szkolnej wzięli udział dzieci z Punktu i Oddziału Przedszkolnego oraz uczniowie klas I – III. Tego dnia większość z nich przyszła do szkoły w niebieskich lub granatowych strojach. Każdy uczeń wykonał opaskę z kropelką wody, którą ozdobił wykorzystując swoją inwencję twórczą. Uczniowie kolorowali różnorodne malowanki dotyczące oszczędzania wody, dbania o nią i krążenia wody w przyrodzie. Ponadto powstała gazetka ścienna zawierające wiele ciekawych informacji o wodzie, podkreślająca jej znaczenie w życiu ludzi, roślin i zwierząt. Uczniowie obejrzeli krótkie, ale bardzo wymowne filmy edukacyjne „Niezwykła podróż kropelki wody”,  „Obieg wody w przyrodzie” oraz „Zanieczyszczenia wody”. Filmy podkreślały, że woda to zdrowie i życie. Dzieci poznały właściwości wody, jej znaczenie, obieg wody w przyrodzie, zanieczyszczenie wody, występowanie wody w przyrodzie, oczyszczanie i ochrona wód. Kolejnym punktem podkreślenia ważności wody w życiu było poszukiwanie informacji w różnych książkach, czytanie interesujących fragmentów i ciekawostek pod hasłem „Czytamy książki o wodzie”. Następnie uczniowie rozwiązywali rebusy, których hasła były oczywiście związane z wodą np. „Woda to skarb”, „Woda = życie”, „Woda źródłem życia”, „Czysta woda zdrowia doda”. Wszyscy uczniowie wspólnie zaśpiewali piosenkę „Czysta woda”. W ramach obchodzonego Światowego Dnia Wody przeprowadzone zostały dwa konkursy: Gminny Konkurs Plastyczny  „Woda źródłem życia” ora Szkolny Konkurs Plastyczny „Domowe sposoby na oszczędzanie wody”, za które uczniowie otrzymają nagrody w postaci książek o tematyce ekologicznej. Dodatkowo w miesiącu kwietniu planowany jest konkurs z zakresu wiedzy „Co wiemy o wodzie”. Dzień był niezwykły, wyjątkowy! Przypomniał uczniom o tym, że trzeba chronić wodę, bo jej zasoby na Ziemi są ograniczone.