Brak wydarzeń w kalendarzu
Lipiec 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
IMG_1330.jpg

Wycieczka do Tomaszowa Mazowieckiego – Rezerwat Przyrody „Niebieskie Źródła”, Skansen Rzeki Pilicy, Groty Nagórzyckie

 

 

Dnia 29 maja 2019r r. uczniowie klasy I, II i III oraz przedszkolaki z Oddziału i Punktu Przedszkolnego z opiekunami: p. Marzanną Kubik, p. Agnieszką Romkowską,
p. Kamilą Rutkowską, p. Beatą Szamotą, p. Kingą Owczarek, p. Małgorzatą Kędziak  i p. Pauliną Kuźniak, zwiedzali turystyczne atrakcje w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego. Wyjazd był sfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi w ramach realizacji projektu „Woda to bezcenny skarb". Wycieczka składała się z kilku etapów.

 Jako pierwszy uczniowie  odwiedzili  pełen uroku Rezerwat Przyrody „Niebieskie Źródła” położony  w dolinie Pilicy, na prawym brzegu rzeki. To niezwykle malowniczy zakątek. Uczniowie pokonali tradycyjną trasę spacerową pod nazwą „Ścieżka przyrodnicza po Rezerwacie Niebieskie Źródła”, przy której ustawiono pięć przystanków z umieszczonymi na nich tablicami informacyjnymi, na których można znaleźć rysunki i opisy: ptaków, ryb, płazów i roślin oraz budowę geologiczną obszaru źródliskowego. Wszyscy z zapartym tchem podziwiali „Wyspę Kacząt”, „Samotnego Modrzewia” i „Płaczących Wierzb”, gejzery z piasku i zaczarowane, raz zielone, a innym razem niebiesko-błękitne stawy. Dokoła bujne drzewa, wiele ptaków i ryb, cisza i spokój. Zrozumieli, że „Rezerwat” jest ostoją wielu gatunków ptaków i roślin.

Kolejnym ciekawym obiektem, który  zwiedzili uczestnicy wycieczki wraz z przewodnikiem był Skansen Rzeki Pilicy. To pierwsze w Polsce muzeum na otwartej przestrzeni poświęcone rzece. W Skansenie główną część zbiorów stanowią pozostałości po pilickich drewnianych młynach. Najważniejszym obiektem jest młyn wodny z ciekawą ekspozycją dotyczącą tradycji młyna rzecznego. Uczniowie podzieleni na grupy wzięli udział w lekcji muzealnej. Z zainteresowaniem słuchali przewodnika, mogli też zobaczyć wiele interesujących obiektów muzealnych, wojenne militaria, ruchome modele młynów oraz kolekcję kamieni młyńskich. Zachwytom nie było końca.

Trzecim punktem wycieczki były Groty Nagórzyckie. Groty to pozostałości po podziemnej kopalni piasku szklarskiego, wydobywanego do potrzeb budowlanych i hutniczych w XVIII stuleciu i na początku XIX wieku. Sympatyczni przewodnicy opowiadali o historii kopalni, zastosowaniu wydobywanego piasku oraz legendach związanych z Grotami. Groty składają się z licznych korytarzy, wnęk, zaułków i sal powstałych w trakcie procesu wydobywania piasku. Uczniowie z zaciekawieniem oglądali powstałe komnaty: Boczną, Borsuczą, Ciemną, Chowańczą, Jeziorną, Niedźwiedzią, Taneczną i Złodziejską. Z niedowierzaniem wysłuchali, iż są one dziełem ludzkich rąk. Na zakończenie mieli możliwość zakupu wybranych pamiątek.
       Wszyscy pełni wrażeń i zadowoleni z atrakcji wycieczki wrócili do Wygiełzowa. Serdecznie zapraszamy do galerii zdjęć!

 

 

 

adres: 

    Wygiełzów 17

    97-425 Zelów

sekretariat:

    tel./fax (044) 634-14-91

napisz do nas:

    szkolawygielzow@op.pl


 

 


 

Licznik odwiedzin

Dzisiaj31
Wczoraj42
Bieżący tydzień178
Bieżący miesiąc111
Wszystkich56442